lumbago

Lumbago – objawy, przyczyny, leczenie, silne bóle dolnej części krzyża

Lumbago – tą nazwą powszechnie określa się bóle dolnej części krzyża, ze względu na nagłość pojawienia się dolegliwości określane również mianem postrzału. Ból może być ostry (nagły i ciężki) lub przewlekły, jeśli trwa dłużej niż trzy miesiące. Może on wystąpić w każdym wieku, ale jest to szczególny problem u młodszych osób, których praca wymaga wysiłku fizycznego i w okresie późniejszym ma wpływ na nasze zdrowie w podeszłym wieku. Jest wielonerwowym zapaleniem mięśni, które ogranicza w znacznej mierze poprawne funkcjonowanie, ze względu na intensywny, promieniujący ból w plecach. Częstotliwość występowania u mężczyzn i kobiet jest dokładnie taka sama. Często powoduje intensywny ból związany z ruchem i wpływa na pozostałe funkcje układu szkieletowego. Powoduje silne dysfunkcje dolnej części pleców lub okolicy lędźwiowej. W większości przypadków nie jest możliwości precyzyjnego określenia dokładnej przyczyny bólu.

Do najczęstszych objawów lumbago należą:

lumbagoBóle w poprzek dolnej części pleców, które czasami promieniują aż do pośladków, tylnej części uda lub do pachwiny. Ból zdecydowanie nasila się podczas ruchu, szczególnie w czasie pochylania się i przechylania do tyłu. Powoduje również skurcz mięśni wokół kręgosłupa oraz sztywność pleców. Bólom często towarzyszy uczucie mrowienia i drętwienia pleców lub pośladków a nawet nóg.

Najbardziej niepokojące objawy lumbago jakie mogą się pojawić to moment, gdy powierzchnia dolnej części pleców lub nóg nagle stały się odrętwiałe lub słabe. W skrajnych przypadkach chory ma problemy z jelitami lub kontrolowaniem pęcherza moczowego. Te znaki ostrzegawcze wskazują, że uszkodzenie kręgosłupa może powodować ucisk rdzenia kręgowego i lub nerwów, i aby uniknąć trwałego uszkodzenia w każdym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny lumbago

Określenie dokładnej przyczyny lumbago jest bardzo trudne. Może to być powodowane przez różne warunki, takie jak odkształcenie naturalnej krzywizny kręgosłupa, osteoporoza lub rzadziej przez nowotwory lub infekcje w obszarze rdzenia kręgowego. Zwykle możliwe jest jedynie wskazanie dokładnej przyczyny lumbago w około 30% przypadków. Większość przypadków w których nie występuje inna, zewnętrzna przyczyna, uważa się, że powstały na wskutek skręcenia mięśni.

W większości przypadków, problem może być zdiagnozowany przez lekarza na podstawie informacji podanych przez pacjenta. Fizjoterapeuci i kręgarze zwykli wykonywać szczególnie dokładną analizę i obserwację ruchu stawów kręgosłupa, miednicy i bioder. Zalecają przeprowadzać testy ortopedyczne i mięśni i sprawdzić, czy jakieś nerwy nie są uwięzione w kręgosłupie. Bardzo rzadko jest konieczne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, badania USG lub badania krwi w celu wykluczenia poważniejszych przyczyn bólu pleców. W niektórych przypadkach RTG lub MRI kręgosłupa może być bardzo przydatne do oceny stanu zdrowia krążków międzykręgowych, kontrola pod kątem pęknięć i kompresji nerwów.

Leczenie lumbago

Do najprostszych sposobów radzenia sobie z lumbago należy używanie prostych środków przeciwbólowych. Lekarz może przepisać też czasami specjalne leki zwiotczające mięśnie pleców. Ponadto powszechne jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (na przykład ibuprofen) lub paracetamolu. Środki te, powinny być przyjmowane regularnie przez cały dzień, czasem kilka dni, nie tylko, gdy ból staje się nie do zniesienia. U pacjentów z bólem krzyża utrzymującym się dłużej (powyżej 6 tygodni), należy zaoferować im wybór jednej z kilku opcji terapeutycznych:
– zorganizowany program ćwiczeń, które powinny być dostosowane do osoby i składać się z maksymalnie 8 sesji w okresie do 12 tygodni,
– kurs terapii manualnej (takie jak fizjoterapia, lub leczenie z osteopatii lub kręgarza)
– kurs akupunktury.

Należy unikać przygarbienia, zginania, podnoszenia i siedzenia na niskich krzesłach. Zalecane jest opracowanie dobrej postawy jeśli mamy pracę siedzącą, pomocnicze krzesło lub dostosowanie wysokości roboczej blatu biurka do swojego wzrostu. Pozytywny wpływ ma sen i  odpoczynek leżąc na twardej, płaskiej powierzchni. Ponadto należy zastosować ćwiczenia, których stosowanie stymuluje sprawność i może obniżyć przykre skutki tej choroby. Lekarze akcentują ogromną rolę ćwiczeń fizycznych. Należy jednak pamiętać aby nie próbować robić zbyt wiele ćwiczeń zbyt szybko, być łagodnym dla siebie podczas pierwszej fazy ćwiczeń. Przy pierwszych oznakach bólu mięśni lub sztywności stawów należy przerwać ćwiczenia.

Pacjentom zatem poleca się drobne ćwiczenia gimnastyczne, jazdę na rowerze, duża część specjalistów rekomenduje zajęcia taneczne, dzięki którym można wyraźnie zminimalizować skutki schorzenia.  Dodatkowo może polepszyć ogólną kondycję i funkcjonowanie organizmu osób chorych. Stosowne jest dążenie do poprawy wytrzymałości i elastyczności placów i reszty ciała. Może pomóc zmniejszyć szanse na nawracanie schorzenia. Lumbago jest bardzo rzadko spowodowane poważną chorobą. Zwykle samo przechodzi w ciągu kilku dni lub tygodni, więc nie należy się nim nadmiernie niepokoić lub denerwować z tego powodu. Lepiej prowadzić racjonalny i zdrowy tryb życia.

Komentarze

  1. Dostałem lumbago, a byłem w Niemczech. Moi znajomi zadzwonili do lekarza, którzy przyjechał z strzykawką. wpuścił jakiś płyn ze strzykawki, po około 2 godzinach, nie było śladu po chorobie. Ktoś mógłby powiedzieć, iż nie było to lumbago, a ja twierdzę, że po wykonaniu badań lekarskich, było to lumbago. Pytam, czy jest to możliwe, aby w Polsce też zostałbym wyleczony jednym zastrzykiem?

  2. Moje objawy pasują do tych opisanych w artykule. Lecze się od niedawna w Reha Pro w Krakowie i czuję ogromną różnicę. Mam nadzieję, ze ta poprawa nie jest chwilowa i efekty będą się utrzymywały, bo bez bólu żyje się zupełnie inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *