Przewlekły ból głowy

Przewlekły ból głowy

Przewlekły ból głowy, w medycynie nazywany również codziennym, są uciążliwą dolegliwością występującą w mniejszym lub większym natężeniem codziennie lub prawie codziennie przez okres wielu tygodni a nawet miesięcy. Bóle te maja ogromny deprymujący wpływ na życie codzienne chorych oraz ich relacje z otoczeniem w rodzinie i pracy. Szacuje się, że problem przewlekłego bólu głowy występuje u ok. 3-5% ogólnej populacji. W praktyce klinicznej ból przewlekły lub codzienny nie są równoznaczne z określonymi jednostkami chorobowymi. W większości są to bóle tzw. pierwotne, których przyczyny i patogeneza są mało poznane. Przyczyn takiego uporczywego bólu głowy może być bardzo wiele.

Ponadto, dolegliwości tego typu mogą nawracać ze względu na czynnik je wywołującego. Dlatego też w przeciwieństwie do dolegliwości występujących epizodycznie, znacznie częściej zalecane jest wykonanie dodatkowe badań neuroobrazowe, które mającą za zadanie wykluczenie objawowego charakteru bólu. We wszystkich postaciach przewlekłego bólu głowy istotną rolę odgrywa nadużywanie leków przeciwbólowych przez chorych.

Dokonując ogólnie podziału przewlekłe bóle głowy możemy podzielić na:
– ból pierwotny zwany też samoistnym – w tym przypadku sama obecność bólu głowy stanowi chorobę, a jego przyczyny nie są jeszcze w pełni poznane;
– ból wtórny zwany też objawowy – to ból głowy wywołany obecnością innego schorzenia rozwijającego się wenątrzczaszkowo lub ogólnoustrojowo.

Przyczyny przewlekłego bólu głowy

W zdecydowanej większości przypadków, przewlekły ból głowy należy do grupy bóli pierwotnych. Wśród ich najczęstszych przyczyn wymienia się:
przewlekły napięciowy ból głowy,
migrenę przewlekłą.

Objawowy ból głowy stanowiący około 5% bólu głowy który występuje codziennie, za jego występowanie mogą odpowiadać:
– uraz głowy lub szyi
– infekcje bakteryjne i wirusowe takie jak np. przewlekle zapalenie opon mózgowych,
– nadciśnienie wewnątrzczaszkowe,
– nadużywanie leków bądź ich gwałtowne odstawienie,
– choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa,
– choroby uszu, oczu (np. nieleczone wady wzroku),
– stany zapalne w obrębie jamy ustnej,
– zaburzania funkcji tarczycy;
– zaawansowana niewydolność nerek,
– zaburzenia snu
– zaburzenia psychiczne.

Przewlekły napięciowy ból głowy jako jedna z przyczyn przewlekłego bólu głowy jest jednym z najczęściej występujących samoistnych przewlekłych codziennych bóli głowy. Bardzo często bywa też nazywany stresowym lub psychogennym, ze względu na bezpośredni związek ze stresem, emocjami i zaburzeniami psychicznymi. Do czynników wymienianych jako przyczyniające się do wywołania tego typu ból, wymieniane są:
– wzmożone napięcie mięśni twarzy,
– miesiączka
– zmęczenie,
– czynniki atmosferyczne

Znamienne jest, że ból pojawia się jednak najczęściej bez jednoznacznej przyczyny. Zwykle ból głowy tego typu ma znikome lub umiarkowane natężenie. Ten rodzaj bólu głowy występuje bardzo często u osób nadmiernie ambitnych i wkładających duży wysiłek w osiągnięcie swoich celów życiowych. Nasilenie bólu na początku choroby jest zazwyczaj umiarkowane, natomiast w miarę rozwoju jego intensywność rośnie. Pacjenci często opisują ból jako rozlany, tępy lub rozpierający, bez towarzyszących nudności, czy wymiotów.

Migrena przewlekła, jako jedna z przyczyn przewlekłego bólu głowy nazywana jest też migreną transformowaną, stanowiącą następstwo migreny epizodycznej, głównie migreny bez aury czyli objawów neurologicznych. Leczenie migreny przewlekłej charakteryzuje się obszernym wywiadem lekarskim obejmującym wieloletnią historię napadów migreny leczonych lekami przeciwbólowymi. Ból występujący w przypadku migreny przewlekłej trudniej jest zlokalizować i zwykle jest wyraźnie słabszy niż w przypadku migreny epizodycznej. Generalnie, obraz kliniczny migreny przewlekłej odzwierciedla przewlekły napięciowy ból głowy. Bólowi migrenowemu o typie przewlekłym często towarzyszy przewlekłe zmęczenie
i obniżenie nastroju.

Leczenie – Przewlekły ból głowy

Przewlekły ból głowyProces leczenia przewlekłego bólu głowy należy do skomplikowanych. Niezbędna jest daleko posunięta współpraca pomiędzy lekarzem i pacjentem. Jest to niezbędny warunek mogący przynieść pozytywne rezultaty. Zasadnicze znaczenie w leczeniu przewlekłego bólu głowy jest dokładne określenie choroby podstawowej, powodującej dolegliwości bólowe.

Do najczęstszych leków przepisywanych przez lekarzy, jak również tych które możemy dostać samodzielnie w aptekach w celu leczenia przewlekłego bólu głowy należą leki przeciwdepresyjne oraz przeciw lękowe. Lecz, pomimo właściwego stosowania leków w wielu przypadkach efekty mogą być niezadowalające i ból może się w dalszym ciągu utrzymywać. Powoduje to, że coraz większe znaczenie przypisuje się leczeniu wspomagającemu, w postaci psychoterapii oraz różnych technik relaksacyjnych.

Duże znaczenie ma również odstawienie leków przeciwbólowych, które w ramach samodzielnego leczenia przyjmowane są przewlekle oraz wyeliminowanie czynników wywołujących ból migrenowy, w szczególności przemęczenia i czynników stresowych. odstawienie leków przeciwbólowych może okazać się dla pacjentów ogromną trudnością, ponieważ w początkowym okresie po odstawieniu, należy spodziewać się znacznego nasilenia dolegliwości bólowych głowy.

Duże znaczenie w leczeniu przewlekłego bólu głowy przy pomocy środków farmakologicznych jest leczenie zapobiegawcze. Do znanych środków stosowanych w przewlekłego bólu głowy należą: leki przeciwpadaczkowe leki bo raz przeciwdepresyjne. Ponadto, podobnie, jak w przewlekłym bólu głowy typu napięciowego, korzyści może przynieść psychoterapia i stosowanie technik relaksacyjnych.

Komentarze

  1. Aby dobrać odpowiednie metody leczenia, a przede wszystkim określić charakter bólu należy w pierwszej kolejności udać się do neurologa. Może on zlecić badania, a na pewno przeprowadzi wywiad medyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *