Zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy, jest bólem który możemy przypisać do bólów głowy wtórnych, ponieważ nie stanowi on choroby samej w sobie a jest jedynie jej objawem. Zatoki, są powietrznymi otworami w kościach twarzy, połączone wąskimi przesmykami z jamą nosową. Ból, który w nich powstaje jest najczęściej oznaką zakażenia powstałego w tym przestrzeniach.

Objawy zatokowego bólu głowy.

Głównym objawem jest uciążliwy, silny ból głowy, który skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. W czasie ruchu, powodującego zmiany ciśnienia mogą również wystąpić bóle twarzy. Ból odczuwamy najczęściej w tych miejscach, które objęte zostały infekcja – jeśli infekcja dotyczy czoła, ból lokalizuje się właśnie w tej części głowy, jeśli dotyczy górnej szczęki dolegliwości zlokalizowane są na górnej szczęce i policzkach. W wielu przypadkach choroba może również obejmować zatoki sitowe zlokalizowane pomiędzy oczami. Jednak ból głowy nie jest jedynym objawem zapalenia zatok. Znacznemu upośledzeniu ulega węch, pojawiają się dotkliwe bóle gardła. Ponadto pojawia się silne osłabienie oraz złe samopoczucie. W poważniejszych przypadkach zapalenia pojawia się także wysoka temperatura. Jeżeli dojdzie do poważnego rozwoju choroby efektem może być Zapalenie zatok nosowych, które najczęściej powoduje szerzące się zakażenie z błony śluzowej wyścielającej jamę nosową na błonę śluzową jednej lub kilku zatok. Zakażenia wywołują najczęściej gronkowce, paciorkowce i wirusy.

Zatokowy ból głowy – Diagnoza

Przed wystąpieniem zapalenie zatok najpierw pojawia się katar. Po kilku dniach pojawiają się bardzo mocne bóle głowy. W przypadku zwykłego przeziębieniu ból mija, natomiast w przypadku zapalenia zatok wciąż nam towarzyszy. Pozostawienie nieleczonego zapalenia zatok z łatwością może przeobrazić się w chorobę przewlekłą, co z kolei może oznaczać bóle głowy trwające nawet kilka miesięcy.

Zatokowy ból głowyAby właściwie ocenić rozmiar dolegliwości i zadecydować o kierunku leczenia należy wykonać kilka badań. Jednym z najbardziej podstawowych przy podejrzeniu zapalenia zatok jest rentgen, natomiast może on ocenić tylko stan zatok szczękowych i czołowych. Aby uzyskać obraz pozostałych zatok, konieczna jest diagnoza przy pomocy termowizji (która polega na analizie promieniowania podczerwonego emitowanego przez badany fragment ciała, chora zatoka wydziela więcej ciepła niż zdrowa) lub tomografia komputerowa. Tomografia z kolei pozwala sprawdzić, czy infekcja nie rozprzestrzenia się na podstawę czaszki lub oczodoły. Daje tez możliwość wykrywa wad anatomiczne czaszki, ewentualnych polipów czy torbieli w zatokach. Konieczne są również badania mikrobiologiczne, pozwalające stwierdzić, co spowodowało stan zapalny zatok – bakterie czy wirusy. Istnieje bowiem możliwość, że zarazki mogą przedostawać się z jamy nosowej do zatok obocznych nosa w czasie kataru, jeśli w nosie znajdują się polipy albo przegroda jest skrzywiona.

Zatokowy ból głowy – Leczenie

Leczenie objawowe w przypadku zatokowego bólu głowy powinno mieć miejsce jedynie
w celu zmniejszenia dolegliwości do momentu, aż leczenie mające na celu usunięcie przyczyn przyniesie ustąpienie procesu chorobowego. Powszechnymi środkami stosowanymi w leczeniu zatokowego bólu głowy są ogólnodostępne leki przeciwbólowe, które można dostać bez problemu w każdej aptece. Są to głównie preparaty zawierające paracetamol czy ibuprofen. W przypadkach bólu silniejszego i trwającego przez dłuższy okres czasu, po konsultacji lekarskiej otrzymamy lek dostępny na receptę, zawierający zazwyczaj ketoprofen.

Jeżeli po upływie 5 dni terapii objawy nie ustąpią, do leczenia farmakologicznego można włączyć miejscowo działające steroidy, które maja za zadanie likwidację obrzmienia. W przypadkach wystąpienia wysokiej gorączki niezbędne bywa jest podanie doustnego antybiotyku. Przy przewlekłym zapaleniu zatok zalecane jest leczenie zabiegowe.

Ulgę dla zatok przynosi punkcja. Jest to zabieg polegający na oczyszczeniu zatok i przepłukaniu ich roztworem z antybiotykiem. Zabieg wykonywany jest zawsze w znieczuleniu miejscowym. Zatoki można oczyścić również chirurgicznie, dzięki czemu możemy uniknąć powikłań choroby takiego jak zapalenia nerwu wzrokowego.

Znane są również sposoby radzenia sobie z zatokowym bólem głowy za pomocą środków domowych; jednym z nich jest kąpiel parowa. Dokładne nawilżenie ciepłą kąpielą parową twarzy zmniejsza obrzęk śluzówki, powoduje jej przekrwienie oraz zwiększa wydzielanie śluzu, a nawet otwiera zwężone połączenia jam obocznych nosa z jamą nosową. Najlepsza pora na taką kąpiel to czas miedzy godziną 15 a 18. Do wody z 2–3 litrami wrzątku dodajemy wyciąg z rumianku, szałwii, sosny, eukaliptusa lub mięty. Napar należy wdychać przez nos i usta pod ręcznikiem przez około 10 minut.

Dobre efekty przynosi również naświetlanie lampą soluks. Łagodzi ono ból oraz znacznie poprawia metabolizm. Lampę ustawiona w odległości 30–40 cm od twarzy należy naświetlać się przez około 15 minut.

Aby zapobiegać zatokowym bólom głowy a tym samym zapaleniu zatok, w trakcie kataru warto pić dużo płynów oraz nawilżać powietrze w pokoju, w którym przebywamy. Kilka razy dziennie przepłukiwać nos roztworem wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *