ostra pokrzywka alergiczna

Ostra pokrzywka alergiczna – objawy , przyczyny

Ostra pokrzywka alergiczna jest jedną z nielicznych odmian pokrzywki alergicznej. W przeciwieństwie do przewlekłej pokrzywki alergicznej jej czas występowania musi być krótszy niż 6 tygodni. Dłuższe występowanie pokrzywki alergicznej jest identyfikowane jako przewlekła pokrzywka alergiczna. Najczęściej zmiany na skórze utrzymują się do 48 godzin od jej powstania.  Nie wykluczone, że mogą występować zdecydowanie dłużej. Ostra pokrzywka alergiczna w większości przypadkach nie wymaga leczenia, gdyż znika ona samoistnie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie lekami przeciwhistaminowymi, których zadaniem jest złagodzenie symptomów.

Ostra pokrzywka alergiczna – objawy ostrej pokrzywki alergicznej

Do najważniejszych objawów ostrej pokrzywki alergicznej zaliczamy swędzącą wysypkę. Objaw jednocześnie jest głównym objawem przewlekłej pokrzywki alergicznej, ostrej pokrzywki alergicznej i każdej innej pokrzywki alergicznej. Ostra pokrzywka alergiczna może pojawić się na każdej części ciała. Wielkość jaki kształt jest za każdym razem inny, obrzęk może mieć kilka milimetrów, centymetrów, a nawet może obejmować większą część ciała. Ostra pokrzywka alergiczna przyjmuje postać płaską w kolorze różowym lub porcelanowo-białym o wyraźnym brzegu. Ostra pokrzywka alergiczna wygląda niczym poparzenie skóry przez pokrzywę, gdyż właśnie od tego wyglądu pochodzi nazwa tego obrzęku skóry. Bardzo często można zaobserwować wędrówkę wysypki, czyli pojawianie się i znikanie z jednego miejsca, przenoszenia się na kolejne miejsce na ciele.

ostra pokrzywka alergicznaSwędząca wysypka jest najczęściej występującym objawem i bardzo często na tym objawie się kończy. W niektórych przypadkach ostra pokrzywka alergiczna może powodować takie objawy jak nasilone bóle brzucha, nudności, wymioty czy silna biegunka. Nie można zapomnieć, że ostra pokrzywka alergiczna może powodować obrzęki naczynioworuchowe. W tym miejscu powstaje widoczne opuchnięcie. Najczęściej występujące miejsca w których może nas dopaść obrzęk naczynioworuchowy to okolice twarzy, z szczególnym uwzględnieniem oczu, warg, języka czy krtani. Nieleczony obrzęk może doprowadzić do zagrożenia życia.

Ostra pokrzywka alergiczna – przyczyny ostrej pokrzywki alergicznej

Ostra pokrzywka alergiczna może pojawić się na naszym ciele z wielu powodów, a do niektórych zaliczamy: zimne powietrze, woda, uciski na ciele, wibracje, ciepło, światło słoneczne (UV), poprzez zatarcie lub zadrapanie skóry. Te elementy są zaliczane do przyczyn ostrej pokrzywki alergicznej powstającej pod wpływem bodźców fizycznych. Jako, że przyczyn powstawania ostrej pokrzywki alergicznej jest naprawdę dużo, tak więc innymi przyczynami powodującymi obrzęk mogą być: nadmierny wysiłek fizyczny ewentualnie bierne ogrzanie organizmu, może powstać na skutek uczulenia na leki i niektóre pokarmy, ukąszenia przez osy i pszczoły, ciąża, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, choroby tarczycy, a także, przewlekłe zakażenia. Wśród wielu wymienionych przyczyn powodujących powstanie ostrej pokrzywki alergicznej mniej prawdopodobne są infekcje bakteryjne czy grzybicze jako przyczyna powstawania ostrej pokrzywki alergicznej.

Ogólnie można powiedzieć, że przyczynami powstawania ostrej pokrzywki alergicznej jest skórnym objawem na uczulenia. Warto pamiętać, że niekiedy przyczyną powstawania ostrej pokrzywki alergicznej może być towarzysząca choroba. Warto wtedy dokładnie przyjrzeć się powstałej wysypce oraz faktem, czy nie towarzyszy jej choroba, która może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Ostra pokrzywka alergiczna – leczenie ostrej pokrzywki alergicznej

Leczenie ostrej pokrzywki alergicznej najczęściej ogranicza się do przyjmowania leków przeciwhistaminowych. Jednocześnie wprowadzane są diety wyliczeniowe, których celem jest eliminacja pokarmów, które mogą wywoływać ostrą pokrzywkę alergiczną. W każdym przypadku pokrzywki alergicznej, kiedy mamy do czynienia z bąblami, to za każdym razem musimy odpowiednio je pielęgnować. Pielęgnacja nie polega na stosowaniu kosmetyków, ale na regularnym przemywaniu bąbli delikatnym mydłem i spłukiwać całość ciepłą wodą. Dozwolone jest również stosowanie chłodnych okładów. W większości przypadków ostra pokrzywka alergiczna jest męcząca i chłodne pomieszczenia do pracy czy spania sprzyjają łagodzeniu obrzęków. Ważne, aby podczas występowania bąbli unikać perfumowanych kosmetyków. Nie można zapomnieć o bardzo silnych detergentach. Ostra pokrzywka alergiczna nie powinna być uciskana obcisłymi ubraniami.

Komentarze

    1. przy świerzbie wystepują charakterystyczne blade pręgi, tzw. przeczosy. jeśli zauważyłaś taki objaw, to możesz być pewna że to świerzb. ale jeszcze bym sie skonsultowała ze specjalistą. może być nawet farmaceuta, bo dostepne śa na to środki bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *