Bakteryjne infekcje pochwy

Bakteryjne infekcje pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Bakteryjne infekcje pochwy to jedno z najczęściej spotykanych zakażeń dróg intymnych wśród kobiet. Dotyczy także tylko i wyłącznie żeńskiej grupy. Zakażenie bakteryjne wywołane jest zaburzeniami w proporcji pomiędzy poszczególnymi odmianami bakterii które znajdują się wyłącznie w pochwie. Bardzo istotną rolę odgrywa równowaga wśród różnorodności flory bakteryjnej w pochwie.

Bakteryjne zakażenie pochwy – BV z ang. Bacterial Vaginosis to inaczej także zaburzenia mikroflory bakteryjnej. Do zaburzeń oraz bakteryjnych infekcji pochwy nie dochodzi jeśli posiada ona odpowiednie pH. Prawidłowym wskaźnikiem dla prawidłowego funkcjonowania tego organu jest pH równe ok 4. Jeśli występuje bakteryjna infekcja pH dynamicznie wzrasta.
Zapalenie pochwy dzielimy ze względu na czynnik, który je wywołuje i są to:
– infekcje drożdżakowe – przyczyną ich powstawania są infekcje grzybiczne,
– infekcje bakteryjne – wywoływane przez bakterie,
– rzęsistkowe zapalenie pochwy – zakażenie spowodowane obecnością w pochwie pierwotniaka – rzęsistka pochwowego.

Przyczyny bakteryjnych infekcji pochwy

Przyczyna wywołująca bakteryjne zapalenie pochwy nie jest jednoznaczna i raczej trudna do jednoznacznego określenia. Istnieje wiele czynników które mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka jej wystąpienie. Do najczęstszych przypadków zaliczamy między innymi:
– zmienność wśród partnerów seksualnych,
– niewykształcona flora bakteryjna spowodowana niedojrzałością wiekową,
– złe przestrzeganie zasad higieny osobistej w sferze intymnej,
– brak umiejętności w stosowaniu tamponów,
– niesterylne umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej,
– zaburzenia hormonalne,
– namnażanie się bakterii beztlenowych oraz zmiana pH pochwy,
– częste irygacje pochwy,
– liczne podróże,
– zmiana klimatu,
– częste korzystanie z basenu oraz jacuzzi,
– mechaniczne uszkodzenia pochwy,
– stosowanie nieodpowiednich mydeł zapachowych,
– dezodorantów,
– niekiedy złe wypłukanie bielizny po praniu,
– częste kąpiele w wannie.

Najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia pochwy jest ilość szkodliwych bakterii zawartych we florze bakteryjnej pochwy. Charakterystyczne dla tworzenia się stanu zapalnego jest szczególnie łatwy do zaobserwowania zapach z dróg rodnych oraz zagęszczona widocznie niekiedy zmieniona barwowo wydzielina. Ryzyko wystąpienia bakteryjnej infekcji pochwy ulega znacznemu wzrostowi w przypadku nadmiernej oraz przesadnej higienie osobistej okolic intymnych. W wyniku takiego działania następuje zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej i tworzą się chorobowe zmiany.

Objawy bakteryjnych infekcji pochwy

Bakteryjne infekcje pochwyW większości przypadków zachorowań tak samo i w bakteryjnych infekcjach pochwy nic się nie dzieje bez określonej przyczyny. Warto zawsze dokładnie wpatrywać się w swój organizm i nie bagatelizować nawet czasem drobnych oznak. Sygnały które są wysyłane przez nasz organizm powinny zmobilizować kobietę do udania się na wizytę do lekarza specjalisty który w profesjonalny sposób dokona diagnozy i wskaże dalszą drogę postępowania.

Do najczęstszych objawów bakteryjnych infekcji pochwy możemy zaliczyć między innymi:

– świąt okolic intymnych,
– charakterystyczne odczuwanie pieczenia pochwy,
– podrażnienie, zaczerwienienie sromu oraz pochwy,
– wyczuwalny zapach wydzieliny z pochwy, intensywny i nieprzyjemny,
– zwiększona ilość upławów występujących wraz ze zmianami zabarwienia, gęstości,
– dyskomfort i ból odczuwany w trakcie współżycia,
– pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu,
– zielonkawa wydzielina.

Bakteryjne infekcje pochwy – leczenie

Zawsze wszelkie stosowanie leków należy poprzedzić konsultacją lekarską w szczególności jeśli choroba dotyczy ważnych dla życia i zdrowia narządów kobiecych. Dlatego obserwując pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów macicy lub pochwy koniecznie należy umówić się na wizytę z lekarzem specjalistą.

Po przeprowadzonych badaniach i ostatecznej diagnozie lekarz może zalecić doustne przyjmowanie leków. Inną metodą lub alternatywą wspierającą jest stosowanie żeli oraz kremów dopochwowych lub zewnętrznych o działaniu miejscowym.

Lekarz specjalista w przypadku stwierdzenia bakteryjnej infekcji pochwy z pewnością zaleci odłożenie w późniejszym terminie współżycia z partnerem, co najmniej do czasu ustąpienia objawów.

Do najczęściej stosowanych preparatów w leczeniu bakteryjnych infekcji pochwy zaliczamy:
– metronidazol,
– klindamycyna.

Pierwszy z nich metronidazol to tabletki doustne z zaleceniem stosowania przez siedem dni. Istnieje dostępna w apteka postać do miejscowego żelu stosowanego zewnętrznie przez około 5 lub 7 dni, w zależności od zaleceń specjalisty.

Drugi z leków to Klindamycyna, antybiotyk stosowany pod postacią żelu stosowanego wewnątrz pochwy przez 7 dni.

Pomimo dostępności skutecznych metod leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, nawrót objawów w ciągu 3 do 6 miesięcy jest dość częsty. Badania nad różnymi sposobami leczenia nie pozwalają określić, która metoda gwarantuje najwyższą skuteczność. Można także spróbować terapii polegającej na zwiększeniu liczebności pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, aby przywrócić naturalną równowagę flory bakteryjnej. Efekt taki jest możliwy do osiągnięcia poprzez stosowanie produktów do higieny intymnej zawierających szczepy Lactobacillus lub spożywanie pewnych rodzajów jogurtów bądź innych potraw bogatych w wyselekcjonowane kultury bakteryjne (tak zwane probiotyki). Nie zaleca się jednak stosowania żadnej z metod bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Komentarze

  1. U mnie przyczyną ciągle nawracających infekcji bakteryjnych był antybiotyk, który stosowałam w leczeniu trądziku. Mój organizm był bardzo wyjałowiony. Bardzo pomogły mi probiotyki zarówno doustne jak i dopochwowe. Kurację stosowałam przez prawie rok. Antybiotyk mi nie pomógł a tylko zaszkodził, buzia sama się wyleczyła jak zaszłam w ciąże.

  2. Ja niedawno zmagałam się przez długi czas z bakteryjną infekcją pochwy, która niestety co chwila wracała. Dlatego jak w końcu udało mi się jej pozbyć, to zaczęłam profilaktycznie brać probiotyk dla kobiet, żeby dobrze swoją florę bakteryjną chronić. I odpukać wszystko na razie jest ok

  3. Też muszę brać regularnie probiotyk dla kobiet, bo ciągle jakieś infekcje łapię. Nie przepadam za tymi dopochwowymi, dlatego zdecydowałam się na ******, który jest doustny, a tak samo skuteczny

  4. U mnie tez profilaktyka, to na nią stawiam, ważne by wybierać probiotyki ginekologiczne pochodzące od polskich kobiet bo takie probiotyki są dla nas najskuteczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *