Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki – przyczyny, objawy, leczenie

Miesiączka – to etap w życiu każdej kobiety który trwa zazwyczaj kilka dni w ciągu każdego miesiąca. Krwawienie następuje z dróg rodnych kobiety i jest spowodowane złuszczaniem się i wydalaniem fragmentu błony śluzowej jamy trzonu macicy. Dzieje się tak w skutek braku zapłodnienia jaja płodowego. Powszechnie uważa się także iż pojawiająca się po raz pierwszy miesiączka świadczy o tym iż dziewczynka przeistacza się w prawdziwą kobietę. Wystąpienie miesiączki w praktyce oznacza iż kobieta zdobywa także zdolność do poczęcia potomstwa.

Ból w trakcie miesiączki

Niejednokrotnie wiele kobiet uskarża się na ból który towarzyszy comiesięcznemu krwawieniu. Należy pamiętać iż zmiany jakie zachodzą w organizmie młodej kobiety nie obejmują swoim zasięgiem jedynie zmian w obrębie narządów rozrodczych. Całkowitą rewolucję przechodzi cały organizm młodej osoby w szczególności jednak ulega zmianie gospodarka hormonalna odpowiedzialna między innymi za samopoczucie i nastrój kobiet.

Bolesne miesiączkiZ medycznego punktu widzenia około 40% kobiet uskarża się na bolesne miesiączki. Zazwyczaj tragiczny w skutkach jest pierwszy dzień kiedy ból jest najsilniejszy. W niektórych przypadkach może on doprowadzić do utraty przytomności, omdleń itp. Niestety ból nie obejmuje tylko podbrzusza ale w szczególności wyczuwalny jest w okolicy krzyżowej, niektóre kobiety uskarżają się w tym okresie na silne bóle piersi oraz głowy.

Przyczyny bolesnych miesiączek

Czym spowodowana jest bolesność miesiączek? Otóż główna przyczynę upatruje się w nadmiernej czynności skurczowej mięśni macicy. Jest to najczęściej powiązane z niedokrwieniem macicy. Większość lekarzy utrzymuje teorię iż jeśli mają miejsce bolesne miesiączki to najczęściej ustępują one po urodzeniu pierwszego dziecka. Nie jest to żadne rozwiązanie problemu który nęka większość kobiet.

Zmienność nastrojów, rozdrażnienie, mdłości, wymioty, biegunka to tylko nieliczne z objawów bolesnych miesiączek.

Przyczyną bolesnych miesiączek mogą być także różnego pochodzenia schorzenia ginekologiczne. Do najczęściej spotykanych przyczyn bólu w trakcie owulacji zaliczamy:
– torbiele na jajnikach,
– mięśniaki,
– polipy,
– tyłozgięcie lub przodozgięcie,
– endometrioza,
– wady wrodzone,
– wady pourazowe,
– zaburzenia hormonalne,
– stany zapalne itp.

Objawy bolesnych miesiączek

Pierwsze przepowiadające lub zwiastujące nadejście miesiączki bóle mogą pojawić się już tydzień przed jej wystąpieniem faktycznym. W większości przypadków ból nasila się do granicy wytrzymałości aż do pierwszych dni miesiączki.

Zwiastuny miesiączki to najczęściej:

– bóle różnego pochodzenia, kręgosłupa, lędźwiowe
– dysfunkcje okolic głowy, silny ból, zawroty, brak koncentracji
– zaburzenia snu,
– zaburzenia pokarmowe,
– zaparcia,
– biegunki,
– wymioty,
– trudności w koncentracji,
– rozdrażnienie,
– drgawki,
– naprzemiennie napady zimna oraz gorąca itp.

Zastosowanie leków w bolesnych miesiączkach

Każda z kobiet którą dotyczy problem bolesnych miesiączek może samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, nie będzie to oczywiście pomoc stała ale doraźna. Do najczęściej praktykowanych w walce z bólem menstruacyjnym jest stosowanie doraźnych środków przeciwbólowych.

Rynek farmaceutyczny w znacznym stopniu ułatwia nam dostęp do licznych środków które umożliwią nam przetrwanie tego ciężkiego okresu. Substancje czynne leków przeciwzapalnych mają za zadanie zahamowanie wytwarzania prostaglandyn w śluzówce macicy.

Leczenie bolesnych miesiączek

Sposoby na podjęcie skutecznej walki z bólem menstruacyjnym jest bardzo wiele dlatego tez każda z kobiet w indywidualny sposób może rozstrzygnąć swój problem. W przypadku jeśli wszelkie podjęte próby wyeliminowania bólu zawodzą konieczne należy udać się na konsultację do lekarza ginekologa.

Bardzo często w walce z bolesnymi miesiączkami pomagają między innymi:

– picie ziół, ich przyjmowanie należy rozpocząć na kilkanaście dni przed spodziewaną miesiączką. Do najczęściej zalecanych należą; mięta, melisa, nagietek lekarski, rozmaryn, ruta zwyczajna.
– łagodne, ciepłe kąpiele. Działają relaksująco i odprężające na cały organizm dlatego tez mają zbawienny wpływ na działanie organizmu i łagodzenie przykrych skutków bólu menstruacyjnego.

Bardzo istotne jest aby kiedy dojdzie do krwawienia zaprzestać kąpieli gdyż mogą one stanowić przyczynę nasilenia się objawów związanych z miesiączką.
– zaleca się względny wysiłek fizyczny i ruch, nie należy traktować bólu miesiączkowego jako następstwo zaprzestania aktywności fizycznej,
– zaleca się stosowanie łagodnego masażu relaksacyjnego który zawsze pozytywnie wpływa na organizm człowieka w szczególności kiedy narażony jest on na ból i różnego rodzaju dysfunkcje.
– bardzo duża rolę odgrywa odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. W szczególności w codziennym jadłospisie powinny znaleźć zastosowanie produkty bogate w wapń takie jak mleko, ryby, orzechy, warzywa strączkowe oraz wszelkiego rodzaju przetwory mleczne.

Bóle miesiączkowe nie powinny być bagatelizowane przez kobiety. W wielu przypadkach stanowią one bolesny problem z którym kobieta musi się zmagać co miesiąc dlatego warto zrobić wszystko aby ten trudny okres nie był tylko czasem udręki. Zaleca się w szczególności konsultacje z lekarzem specjalistą który z pewnością znajdzie rozwiązanie comiesięcznego okresu bólu u większości kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *