Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie przydatków występuje najczęściej u młodych, aktywnych kobiet. Jest to choroba często nawracająca, dlatego ważne jest ograniczenie jej występowania. Istnieje wiele przyczyn które pośrednio odpowiadają za powstawanie zapalenia przydatków. W takiej postaci zapalenie jajnika dotyczy jego zewnętrznej osłonki. Pierwszym niepokojącym symptomem towarzyszącym zapaleniu przydatków może być ból w dolnej części brzucha nie związany ze zmianami owulacyjnymi czy menstruacyjnymi.

Przyczyny zapalenia przydatków

Do najczęstszych przyczyn zapalenia przydatków zaliczamy między innymi:
– zakażenie dwoinką rzeżączki,
– zakażenie chlamydiami,
– wynik porodu,
– konsekwencja wyłyżeczkowania jamy macicy,
– poronienie,
– stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

W głównej mierze zapalenie przydatków jest wywoływane w skutek zakażenia bakteriami. Wśród najczęściej spotykanych wyróżniamy takie ich postacie jak pałeczki okrężnicy, paciorkowce, gronkowce, chlamydie itp.

W większości przypadków infekcja zapalenia przydatków przychodzi z zewnątrz. Co to oznacza? Otóż jej pojawienie się następuje od strony pochwy, szyjki i błony śluzowej macicy. Organizm kobiety w niektórych momentach takich jak np. w trakcie miesiączki kiedy to kanał szyjki macicy jest rozwarty ułatwia przedostanie się bakterii do miejsca docelowego.

Zapalenie przydatków częściej dotyka aktywnych seksualnie kobiet. Ryzyko zwiększa się wraz z ilością partnerów, z którymi współżyją. Statystycznie uważa się iż zapalenie przydatków u dziewczynek lub u kobiet po menopauzie jest dużo rzadsze.

Wskazuje się także na to iż rzadziej chorują kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Dzieje się tak w konsekwencji gęstniejącego w czasie przyjmowania hormonów śluzu szyjkowego który blokuje drogę nie tylko plemnikom, ale także bakteriom.

Objawy zapalenia przydatków

Objawem zapalenia przydatków są nagłe bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć mdłości, wymioty, podwyższona temperatura. Pojawiają się upławy, zaparcia, kolka jelitowa, trudności w oddawaniu moczu.

W jaki sposób prawidłowo rozpoznać objawy ostrego zapalenia przydatków? Pomimo podejrzeń które możemy wysnuwać samodzielnie konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty gdyż w konsekwencji zbyt późnej reakcji może dojść do ostrego stanu zapalnego.

Do najczęstszych objawów zapalenia przydatków zaliczamy między innymi:
– skurczowe bóle brzucha,
– wzrost temperatury ciała,
– obfitsza niż zwykle miesiączka,
– plamienia.

Leczenie zapalenia przydatków

W doborze odpowiedniej metody leczenia konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy. W tym celu niezwłocznie po zaobserwowaniu którychkolwiek z wyżej wymienionych objawów należy udać się do lekarz specjalisty.

Lekarz w celu potwierdzenia przypuszczalnej diagnozy wykona badanie ginekologiczne oraz powinien przeprowadzić USG dopochwowe, zleci badanie śluzu oraz krwi. Nieleczone zapalenie przydatków przechodzi w zapalenie przewlekłe, które wraca. A skutkiem zaniechania leczenia są zrosty wewnątrzjajowodowe mogące prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej.

Zapalenie przydatkówLekarz ginekolog powinien pobrać bakteriologiczne wymazy z dróg rodnych z antybiogramem w celu określenia czy i z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia. Pozwoli to określić, które antybiotyki będą właściwe w danej sytuacji.

W leczeniu potwierdzonego zapalenia przydatków stosuje się doustne antybiotyki, a doraźnie zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

Wśród zalecanych metod leczenia wskazuje się także na:
– stosowaniu diety lekkostrawnej,
– noszenie ciepłego ubrania gdyż wychłodzenie okolic brzucha i nerek może w konsekwencji tylko nasilić objawy infekcji,
– zachowanie prawidłowej higieny okolic intymnych,
– picie dużej ilości
– wstrzemięźliwość seksualną.

Zapalenie przydatków to choroba mająca postać nawracającą. Dlatego bez względu na ilość przypadków należy udać się do lekarza, nie tylko po leczenie, ale przede wszystkim dla upewnienia się, że mamy do czynienia z zapaleniem przydatków i nie przeoczenia innego schorzenia o podobnych objawach, lecz groźniejszych konsekwencjach.

W konsekwencji potwierdzenia diagnozy leczenie ma postać zachowawczą. Jako pierwszą stosuje się
antybiotykoterapię która charakteryzuje się działaniem przyczynowym.

Każda wdrażana terapia musi być konsekwencją indywidualnego podejścia do pacjentki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W praktyce wykorzystywana terapia trwa średnio od 7 do 14 dni. Leczenie wspomagające obejmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz sterydoterapię i stosuje się je wyłącznie w uzgodnieniu z lekarzem.

Zapalenie przydatków to choroba wymagająca od kobiety w szczególności odpoczynku, leżenia i stosowania diety lekkostrawnej w czasie kuracji.

Powikłania są rzadko spotykane co nie oznacza iż są wykluczone. Dlatego w przypadku leczenia powikłań wymagana jest hospitalizacja i leczenie operacyjne, najczęściej laparoskopia.

Zapalenie przydatków to choroba często nawracająca, dlatego tak ważne jest ograniczenie jej występowania. Gdy się pojawi, należy niezwłocznie podjąć wszelkie możliwe działania eliminujące. W pierwszej kolejności stawia się na stosowanie profilaktyki z zachowaniem szczególnej i dokładnej higieny intymnej, stosowanie odpowiedniej ochrony temperatury tych okolic. Bardzo ważne jest także nie lekceważenie stanów zapalnych w całym organizmie nie tylko okolic przydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *