Ból jądra

Ból jądra – przyczyny, leczenie, objawy

Ból jądraJądra pełnią w organizmie mężczyzny jedną z najpoważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych funkcji. Jądra to narząd rozrodczy który jest w pełni odpowiedzialny za produkcje testosteronu oraz plemników. Przyczyn bólu jąder może być bardzo wiele. Między innymi może on być spowodowany nieprawidłowym umiejscowieniem tego narządu. W prawidłowych warunkach jądra umiejscowione są w worku mosznowym w tak zwanej mosznie. W bezpośrednim sąsiedztwie jądra, na jego górnym biegunie zlokalizowane jest najądrze, którego patologia może powodować odczuwanie bólu całego jądra. Struktury naczyniowe, nerwowe, chłonne itp. nazywane są powrózkiem nasiennym.

Jądra są elementami układu rozrodczego i endokrynnego, ponieważ są jednocześnie gonadami i gruczołami dokrewnymi. Jednym z ich zadań jest produkcja plemników, a także wytwarzanie męskich hormonów płciowych, w tym między innymi testosteronu. Zarówno spermotwórcza, jak i endokrynna funkcja jąder są kontrolowane przez hormony produkowane przez przedni płat przysadki, w tym przez lutropinę i folikulotropinę.

Struktura jąder składa się z włóknistej osłonki i delikatnych kanalików nasiennych. Kanalik jest wyłożony warstwą komórek produkujących plemniki od okresu dojrzewania do późnego wieku. Kanaliki nasienne i kręte tworzą sieć, z której wychodzą przewody prowadzące do najądrza.

Przyczyny bólu jądra

Istnieje bardzo wiele różnych przyczyn które mogą powodować tą przykrą dolegliwość. Wśród najczęściej spotykanych możemy wyliczyć między innymi:
Skręt przyczepka jądra – szczególnie popularny wśród chłopców w młodym wieku około 7 a 12 roku życia. Dolegliwość ta stanowi pozostałość po rozwoju emrionalnym jądra i najądrza, których niedokrwienie w wyniku skrętu stanowi częstą przyczynę bólu jądra wśród chłopców.
Żylaki powrózka nasiennegodolegliwy ból może być spowodowany zmianami patologicznymi czyli między innymi poszerzeniem żył splotu wiciowatego. W tym przypadku ból może się nasilać w skutek dużej aktywności fizycznej lub utrzymywania pozycji pionowej.
Rak jądra jest rzadką przyczyną bólu jądra niemniej jednak stanowi jedno z największych zagrożeń życia pacjenta.
Uraz moszny – w tym celu konieczne jest wykonanie badania USG które ma potwierdzić stan uszkodzenia i zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie całego jądra. W przypadku urazu moszny pojawia się ból jądra o różnym nasileniu a także obrzęk lub krwiak.
Skręt jądra – patologiczny stan polegający na skręcie powrózka nasiennego powodującego niedokrwienie jądra. W przypadku pełnego skrętu jądra czas od momentu rozpoznania do operacji nie powinien być dłuższy niż 6 godzin. Powyżej 6 godzin od momentu początku bólu do operacji szanse na uratowanie jądra są niewielkie.
Zapalenie jądra – powoduje obrzęk i nadmierne przekrwienie charakterystyczne dla stanu zapalnego. Najczęściej przyczyną zapalenia u mężczyzn jest etiologia bakteryjna.
Przepuklina pachwinowa może powodować ból jądra, który spowodowany jest uciskiem worka przepuklinowego na struktury powrózka nasiennego zaopatrującego jądro. Przepuklina pachwinowa jest schorzeniem polegającym na przemieszczaniu się struktur jamy brzusznej – najczęściej jelita przez kanał pachwinowy. W warunkach prawidłowych w kanale pachwinowym u mężczyzny przebiega powrózek nasienny.

Objawy bólu jądra

Objawy występującego bólu jąder są zależne od przyczyn z których ból się wywodzi. Dlatego u źródła prawidłowej interpretacji objawów konieczne jest szczegółowe zbadanie przyczyn występowania bólu jądra.

Ból jądraPierwszym i najprostszym do zaobserwowania jest sam fakt występowania bólu w intymnej okolicy męskich narządów. Charakterystycznym objawem może być także nadwrażliwość na dotyk dlatego tez niekiedy moszna może być wprost gorąca w dotyku, a dolegliwościom może towarzyszyć gorączka, a także nudności. Ból początkowo rozwija się z tyłu jądra, a następnie narasta przez kilka godzin. Jądro może ulec zainfekowaniu, co prowadzi do jego zapalenia.

Wśród najczęstszych objawów możemy wyliczyć:
– obrzęk,
– wrażliwość jąder,
– nudności,
– wymioty,
– silny ból,
– posiniaczenie,
– tkliwość.

Choroby jąder objawy mają stosunkowo podobne. Należy jak najszybciej udać się do urologa gdyż przyczyn występowania bólu może być wiele. Mogą one dotyczyć poświnkowego zapalenia jąder. Dolegliwościom bólowym towarzyszy wówczas gorączka. Po kilku dniach jedno bądź oba jądra mogą być obrzęknięte.

Leczenie bólu jądra

W przypadku występowania bólu jądra nie należy bagatelizować pierwszych objawów. Dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wiele osób wstydzi się zwrócić z problemem do specjalisty, statystyki pokazują iż mężczyźni są znacznie bardziej wstydliwi i nie chętni w kontaktach z lekarzem specjalistą.

Istnieją domowe metody radzenia sobie z bólem. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się:
– okłady z lodu, które są najbardziej skuteczne wraz z połączeniem ich z wypoczynkiem w łóżku.

Innym sposobem najczęściej stosowanym i zalecanym przez lekarzy jest antybiotykoterapia. Jeśli jej efekty są nie zadowalające wówczas może być konieczna amputacja jądra. W świetle tego zagrożenia nie należy zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *